מאמרים

התמודדות עם הלוואות

אז לקחתם הלוואה. אף אחד לא רוצה להצטרך הלוואה אפילו למשל בשביל פיתוח עסקי, כולנו היינו רוצים שתהינה כספות גדולות שיוכלו לאפשר לנו לחלום. חלומות היום יקרים ורובנו ייקחו הלוואה כדי להגשים אותם ולא כדי לכסות את הוצאות המחיה שלו. אם ההלוואה נועדה על מנת לממש חזון שאנחנו מאמינים בו ומעוניינים להתחייב אליו הרי שלא הייתה דרך אחרת. לחסוך מספיק כסף מעבודה יומיומית למטרה גדולה שסיכון בצידה זו חוויה מתישה וקשה להתמיד בה לאורך זמן. בכל זאת, ישנם דרכים נכונות יותר להתנהל לאחר שלקחנו את הלוואה. בגדול, כמו עם כל אתגר בחיים, אנחנו צריכים ללמוד לדאוג גם לעצמנו – הישג לא פשוט בכלל. הדאגה לעצמנו מתבססת על מודעות לגורמים מתישים ומלחיצים בד בבד עם יצירת מנגנונים שיסייעו בידינו לשמור על שגרה ועל חסון כלכלי ונפשי.
ההיבט הפרקטי
למרות שדאגה להתנהגות כלכלית נבונה לאחר לקיחת הלוואה היא אחד הגורמים המרכזיים גם בבריאותכם הנפשית, נחלק את הצעדים המומלצים למי שלקח הלוואה לצעדים פרקטיים וצעדים שנועדו לשמור עלינו מתשישות ולחץ.
התנהגות כלכלית נבונה במהלך תקופת החזרת ההלוואה שלנו מתחילה בהסכמים שאנחנו עושים עם שעצמנו וככל לא מאפשרים להפירם – במילים אחרות – אנחנו צריכים הנחות בסיס. כמו למשל – כמה כסף אנחנו שמים בצד בכל חודש ומכניסים אותו לתוך כספות על מנת להחזיר את ההלוואה. ההערכה של כמה כסף אנחנו שמים בצד כל חודש היא קריטית מאוד. סכום גבוה מדי ייצור ציפיה לא פרקטית וכנראה יתיש אותנו ולא יוגשם, סכום נמוך מדי לא ישנה את ההרגלים שלנו ויאריך את פרק הזמן שיקח לנו להחזיר את הלוואה.

המשך מאמר